Detta avsnitt kunde kanske heta: I huvudet på Markus Ahlstrand? Vi låter hans egna ord presentera honom:
Vem är jag?
Jag är Markus Ahlstrand, präst i Svenska kyrkan sedan 2011 och en filosof så långt tillbaka jag kan minnas. Lever och verkar i den lilla landsbygdsförsamlingen Bureå vid västerbottens kust, strax söder om Skellefteå. Gift med Cecilia sedan 2005 och och stolt far till två underbara flickor. Är snickaren som blev präst, och jag trivs med att lära mig nya saker hela tiden – praktiska såväl som teoretiska.
Förutom bokläsning och brödbakning (surdegsbröd såklart) så har jag den senaste tiden tagit upp ikonmålning, vilket är en underbart stimulerande sysselsättning. Har sedan länge ett intresse av frågor som ligger inom apologetikens område, och även om det området på senare år har fått ge vika i konkurrens om min tid med andra intresseområden, så försöker jag fortfarande att då och då läsa och förkovra mig i ämnet. Hoppas kunna bidra med ett och annat matnyttigt på denna blogg. Håll tillgodo!
Hej!
För en tid sedan noterade jag att Svenska Apologetiksällskapet verkar vara ett sällskap som uteslutande består av manliga skribenter som skriver om andra män. Jag kom fram till följande utifrån information som då fanns på er sida:
Sällskapets egen könsbalans:
Man: Ronny Almroth – direktor
Man: Per Ewert – skribent
Man: Bength Gustafson – skribent
Man: Teddy Donobauer – skribent
Man: Micael Grenholm – skribent
Man: Mats Selander – gästbloggare
Man: Ted Sjövall – administration
Könsbalans utifrån personer som fått etiketter (taggar) i publicerade artiklar (fallande ordning):
Man: Micael Grenholm
Man: Christer Sturmark
Man: Martin Walldén
Man: Bength Gustafson
Man: Francis Schaeffer
Man: Stefan Gustavsson
Man: Alvin Plantinga
Man: Jesus
Man: Magnus Lindborg
Man: Per Ewert
Man: Richard Dawkins
Man: William Lane Craig
Man: CS Lewis
Man: G K Chesterton
Man: Greg Koukl
Man: Mats Selander
Man: Alister E. McGrath
Man: Allan Emrén
Man: Björn Teddy Donobauer
Man: Christopher Hitchens
Man: Chuck Colson
Man: David Hume
Man: Ingemar Hedenius
Man: Jim Holt
Man: Johan Karlsson
Man: John Warwick Montgomery
Man: Josh McDowell
Man: Lawrence M. Krauss
Man: Patrik Lindenfors
Man: Peter Atkins
Man: Peter Kreeft
Man: Quentin Smith
Jag kunde då inte hitta någon artikel skriven av en kvinna och så verkar fortfarande vara fallet.
Min fråga till er: hur gick resonemanget när ni beslöt att plocka in ytterligare en man som skribent?
Mvh
Johan Franzon
GillaGilla
Hej! Bra tanke och något jag själv tänkt på. Ofta är det tyvärr så att offentlighet och debatt ger övervikt av män. Tråkigt, men nog allt för vanligt.
Glädjande nog är det på väg in kvinnor som skribenter! Så håll ut!/ Martin Walldén (bloggredaktör)
GillaGilla
Hej!
Tack för svar. Bra att kvinnor är på väg in!
Mvh Johan
GillaGilla